Tanie kasy fiskalne. Czy warto? Ile tak naprawdę kosztują?

Foto

26/01/2012 10:33

Chcąc zapłacić jak najmniej za kasę fiskalną, poszedłem tropem wielu podatników i postanowiłem sprawdzić oferty na jednym z portali aukcyjnych. Wyniki wyszukiwania ograniczyłem do sprzedawców urządzeń fiskalnych z Warszawy.

Aktualnie (22.01.2012r.) najtańsze urządzenie jakie znalazłem to kasa fiskalna
 Mercury 130F w cenie 460 zł brutto. W tej samej cenie można kupić kasę Mercury 116F. Producentami tych urządzeń jest rosyjski koncern INCOTEX. Dużo drożej, bo już 699 zł brutto trzeba zapłacić za kasy Elemis Mikro Super oraz Eltrade A100. Spośród bardziej popularnych kas fiskalnych za cenę 948 zł brutto można kupić Elcom Euro a za 1090 zł brutto Posnet Mobile EU. W tej samej cenie jest kasa innego, znanego polskiego producenta – Mała firmy Novitus.

Pozostawmy na chwilę na boku dane techniczne, walory użytkowe, czy też funkcjonalność poszczególnych modeli kas fiskalnych a skupmy się na rzeczywistym koszcie urządzeń.

Poniższe zestawienie prezentuje 
rzeczywisty koszt zakupu urządzenia przy założeniu, że jest to pierwsza kasa do firmy a firma jest płatnikiem VAT i rozlicza się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 18%.
 

 

Mercury 116F, Mercury 130F

Elemis Mikro Super,
Eltrade A100

Elcom Euro

Posnet Mobile EU, Novitus Mała

cena brutto

460,00 zł

699,00 zł

948,99 zł

1090,00 zł

podatek VAT

86,02 zł

130,71 zł

177,45 zł

203,82 zł

podatek 18%

67,32 zł

102,29 zł

138,88 zł

159,51 zł

90% ceny netto (nie więcej jak 700 zł)

336,58 zł

511, 46 zł

694,39 zł

700,00 zł

RZECZYWISTY KOSZT KASY

-29,92 zł

-45,46 zł

-61,72 zł

26,67 zł


Analizując powyższe zestawienie widać, że 
nie zawsze najtańsza kasa jest taką w rzeczywistości. Jeżeli spełniamy warunki i dochowamy wszystkich terminów związanych ze zgłoszeniem kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym to najmniej kosztuje nas kasa Elcom Euro a następnie Elemis Mikro Super oraz Eltrade A100. Na końcu tego zestawienia jest Posnet Mobile EU i Novitus Mała, za które „zapłacimy” 27 zł. Jak widać, różnica pomiędzy najniższym rzeczywistym kosztem urządzenia a najwyższym to tylko 88 zł, choć różnica na półce u sprzedawcy pomiędzy ceną sprzedaży brutto to aż 630 zł!

Jeżeli wiemy już ile w rzeczywistości będą nas kosztowały poszczególne modele kas fiskalnych, można by było na tym zakończyć nasze rozważania, ale warto też sprawdzić jakie mają cechy użytkowe.

Kasa fiskalna Incotex Mercury 130F nie jest gotowa na zmianę waluty z PLN na EUR. W praktyce oznacza to, że jeżeli przejdziemy na inną walutę niż złotówki, kasa będzie musiała wylądować w koszu na śmieci a my będziemy narażeni na dodatkowy koszt zakupu nowego urządzenia przystosowanego do zmiany waluty. Dodatkowo jej homologacja kończy się w czerwcu 2012r. i później nie zostanie już dopuszczona do sprzedaży jako urządzenie fiskalne.

Nowszy model z oferty firmy Incotex – Mercury 116F choć jest urządzeniem gotowym na walutę EURO, to jego mechanizm drukujący pracuje z prędkością ślimaka (tylko 7 linii/sek., przy obecnym standardzie co najmniej 16 linii/sek.) a w związku z tym urządzenie to będzie miało zastosowanie w punktach sprzedaży tylko o baaaardzo maaaaałym natężeniu ruchu. Walory użytkowe tej kasy zdecydowanie obniża numeryczny wyświetlacz, znany nam ze starych kalkulatorów do liczenia. Często do rozszyfrowania tego, co się na nim znajduje przydaje się ściąga zamieszczona w instrukcji obsługi kasy oraz poniżej. Niedługo tego typu rozwiązania będzie można spotkać tylko w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Na koniec do oceny pozostawiam walory estetyczne kasy fiskalnej Incotex Mercury 116F:

mercury f116

Następnym urządzeniem w naszym zestawieniu jest kasa fiskalna Elemis Mikro Super. W tym miejscu warto wspomnieć, że obecnie po kolejnym przekształceniu firmy (kiedyś Telestar, potem Elemis a obecnie Farimex), kasa ta występuje pod nazwą Farimex Szafir. Urządzenie gotowe jest na walutę EURO i choć posiada alfanumeryczny wyświetlacz LCD to niestety oprogramowanie kasy zostało wyposażone w niezbyt intuicyjne menu, dzięki któremu poruszamy się po dostępnych opcjach urządzenia a nabranie wprawy wymaga poświęcenia czasu. Koleją wadą tej kasy, podobnie jak w przypadku kasy Incotex Mercury 116F, jest prędkość wydruku mechanizmu drukującego paragony z szybkością tylko 8 linii/sek.

W odróżnieniu od kasy Mercury 116F, Elemis Mikro Super moim zdaniem prezentuje się znacznie lepiej:

elemis mikro super

W przypadku kolejnego urządzenia, osoba która nie zna rynku fiskalnego w Polsce ma niezłą zagadkę. Tak naprawdę nie wiadomo jednoznacznie kto jest producentem tego urządzenia, bowiem na różnych aukcjach kasa ta występuje pod różnymi nazwami. Dopiero bardziej szczegółowe śledztwo doprowadzić może do strony firmy GMTR Sp. z o.o. i kasy fiskalnej GMTR Hammer. Jednakże urządzenie to na stronie producenta wygląda zupełnie inaczej, niż te sprzedawane na aukcjach internetowych, co widać na zdjęciach poniżej. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy GMTR Polska, homologacja, podobnie jak w przypadku Mercury 130F, kończy się w czerwcu 2012r. i nie wiadomo czy zostanie przedłużona.

gmtr eltrade


Następne urządzenie z naszego zestawienia to 
kasa fiskalna Elcom Euro 500T, która zdobyła popularność na rynku kilka lat temu. Całkiem zgrabna i solidna obudowa, szybszy niż w urządzeniach przedstawionych powyżej mechanizm drukujący 10 linii/sek. Minusem tej kasy fiskalnej jest numeryczny wyświetlacz i brak intuicyjnego menu. Poruszając się po opcjach kasy, musimy posługiwać się odpowiednią kombinacją wciskanych klawiszy, co czasami może prowadzić do pomyłek. Ze względu na słabą jakość klawiszy, kasa ta nie będzie miała zastosowania w punktach handlowych o dużym natężeniu ruchu, gdyż po niedługim czasie informacje nadrukowane na klawiszach po prostu się ścierają.

euro 500


Na koniec pozostawiłem teoretycznie najdroższe kasy, czyli 
Posnet Mobile EU oraz Novitus Mała. W porównaniu do przedstawionych powyżej urządzeń, są to kasy nowoczesne z bardzo czytelnymi wyświetlaczami alfanumerycznymi, wysokiej jakości klawiaturami oraz niezwykle intuicyjnym menu. Szybkość wydruku paragonu to 16 linii/sek. w kasie Posnet Mobile EU oraz 10 linii/sek. w kasie Novitus Mała. Obie są gotowe na walutę EURO a fakt, że dotychczas producenci tych urządzeń sukcesywnie przedłużają ich homologacje, też o czymś świadczy.

mobile mała

Czy warto kupić najtańszą kasę fiskalną? Zdecydowanie NIE. Różnica w jakości wykonania tych urządzeń, ich parametrów i walorów użytkowych jest kolosalna w stosunku do rzeczywistego kosztu, jaki musi ponieść firma aby stać się posiadaczem kasy fiskalnej.


Autor: Marcin Łagowski